MehmetX.com

Windows Phone 7 Giris

1.07.2011 00:00:00 | Okunma Sayisi : 9674 | Yorum Sayisi : 4

Windows Phone 7, Microsoft’ un geliştirmiş olduğu bir Mobil İşletim Sistemidir ve Windows Mobile’ ın yeni varisidir. Bildiğimiz gibi Windows Phone 7 öncesindeki Microsoft’ un mobil platformunun ismi Windows Mobile idi. Windows Mobile daha çok kurumsal pazara yönelik iken, Windows Phone 7, atasından farklı olarak tüketici pazarına daha çok yöneliktir.

Windows Phone 7, Windows Mobile uygulamalarını çalıştıramıyor bunun sebebi olarak Windows Phone 7 mobil işletim sisteminin çok hızlı geliştirilmesi söylenmektedir. Larry Lieberman (Microsoft Kıdemli ürün Müdürü) bunu şöyle ifade etmektedir. "If we’d had more time and resources, we may have been able to do something in terms of backward compatibility". Demek istiyor ki "Eğer daha fazla zaman ve kaynaklarımız olsaydı, geriye dönük uyumluluk için birşeyler yapabilirdik". Diğer bir yandan zaten Windows Phone 7 doğası gereği Windows Mobile uyumluluğunu ezmek zorundadır. Bildiğimiz gibi Windows Mobile çalıştıran cihazlarda farklı farklı donanımlar kullanılabilmekteydi yani bir marka farklı ekran boyutlarında, farklı donanımlarda bir cihaz üretebilirken, başka bir marka da başka donanımlarda bir cihaz üretebiliyordu. Bu yüzden Microsoft açıklar bırakmak zorundaydı. Microsoft, Windows Phone 7 ile artık bu işi standartlaştırdı ve Windows Phone 7 işletim sistemi çalıştıracak olan cihazların standartlarını önceden belirledi (en azından şu an için). Cihazın ekran boyutları, üzerindeki donanım butonları vb.

Windows Phone 7 ilk olarak Şubat 2010’ da MWC (Mobile World Congress)’ de Microsoft CEO’ su Steve Ballmer tarafından duyuruldu. Nisan 2010’ da (MIX10) ise yazılım geliştirme tool’ ları duyuruldu. Ekim 2010’ da Avrupa’ da, Kasım 2010’ da Kuzey Amerika’ da lanse edildi. Şubat 2011’ de Nokia ile Windows Phone 7 ortaklığı duyuruldu. Yine aynı ay içerisinde ilk Windows Phone 7 NoDo ve Mango güncellemeleri duyuruldu. Mart 2011’ de NoDo güncellemesi çıkarıldı. Nisan 2011’ de (MIX11) Mango güncellemesinin detayları açıklandı. (Bu güncellemelerin detaylarından daha sonraki makalelerimde bahsedeceğim).

Windows Phone 7 şu an için pazardaki payını hızla arttırmakta ve önümüzdeki yıllarda zirveye oynayacağını şimdiden hissettirmektedir. IDC’ nin yayınlamış olduğu ve aşağıda görünmekte olan anket sonuçlarına göre Windows Phone 7 2015 yılında Dünya pazarında ikinciliğe yerleşmektedir (Türkiye pazarında ise birinciliğe yerleşmektedir).

2011 Mobil Pazar Payı
resim yuklenemedi2015 Mobil Pazar Payı
resim yuklenemedi

Windows Phone 7’ nin Nokia ile yapmış olduğu ortaklığın bu büyümede büyük payı vardır. Bu anlaşma çerçevesinde Nokia’ nın bütün dünyada bundan sonra üreteceği bütün akıllı telefonlarda Windows Phone 7 işletim sistemi bulunacaktır.


4 Yorum

Ersin Kecis 2.07.2011 07:51:07
blogunuzu ilgiyle takip ediyorum. emeginize saglik diyorum.
Ersin Kecis 2.07.2011 07:54:25
CrossFire AppForge6'yi Oracle satın aldıktan sonra öldürdü mü? Hala hayattaysa bununla ilgili de bir makale veya video mükemmel olurdu.
ali 21.09.2011 07:23:55
Okuması çok zevkli bir makale olmuş. Hiç yazılım bilmeyen biri bile kolayca anlayabilir. Elinize sağlık...
burak 23.06.2012 09:37:52
Yaklaşık 6 aydır Android işletim sistemli telefon kullanmaktayım. Ancak uygulama yüklerken benden bazı izinler (kişisel bilgilerin okunması,ağ erişimi,konum bilgileri vb. gibi) isteniliyor. Bu benim istemediğim bir durum. Bu sebepten dolayı ve uygulama geliştirme yapmak için windowsphone işletim sistemli bir telefon alacağım. Benim size sorum windowsphonelu telefonlarda da böyle izinler isteniliyor mu? İlginiz için teşekkürler, iyi çalışmalar.page-top