MehmetX.com

Windows Phone 7.1 Emulator ile Accelerometer ve Location Testleri ve Emulator Screenshot Almak

4.11.2011 22:40:29 | Okunma Sayisi : 84255 | Yorum Sayisi : 0

Windows Phone 7.1 Emulator' ü çalıştırdığınızda, emulator' un ekranı haricinde bir yere mouse ile geldiğinizde emulator' un sağ üst köşesinde bir takım ikonlar belirir. Bu ikonlardan en alttakine (sağa doğru çift ok şeklinde olan) tıklarsanız Additional Tools isminde yeni bir pencere açılır.

Additional Tools' u Açmak


resim yuklenemedi

Additional Tools - Accelerometer


resim yuklenemedi

Karşımıza 3 adet sekme geliyor. Accelerometer, Location ve ScreenShot

Accelerometer sekmesindeyken yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi alt tarafta 2 adet panel görünmektedir. Sol taraftaki panel emulator' un Orientation' ının ayarlanacağı, sağ taraftaki panel ise emulator' ün Shake (sallamak) yapılabileceği paneldir.

Sol paneldeki comboBox' ı açarsak içerisinde 4 seçenek görürüz. Bunlar :

  • Portrait Standing
  • Landscape Standing
  • Portrait Flat
  • Landscape Flat

Herbir seçeneğin solundaki küçük resimlerden hangi konum olduklarını anlayabilirsiniz ki zaten seçtiğiniz zaman resimdeki telefon, seçili yöne geçecektir. Standing' ler ile Flat' ler arasında bir fark yok gibi görünecektir. Farkları; Standing olanlar telefonun dik durduğu durum, Flat olanlar ise telefonun sırtüstü yattığı durum (telefonu masaya bıraktığınızı düşünün). 

Resimdeki telefonun ortasında görünen koyu turuncu daireyi mouse ile tutup hareket ettirdiğiniz zaman, telefonu X, Y ve Z ekseninde hareket ettirebiliyorsunuz (3 boyutlu hareket). Reset butonuna basarak, başlangıç durumuna tekrar getirebilirsiniz.

Sağ taraftaki panel içerisinden de Shake butonuna basarak telefonun sallanmasını sağlayabilirsiniz. 

Yukarıdaki sekmelerden Location sekmesini açarsak, karşımıza bir harita gelecek.  

Screenshot


resim yuklenemedi

Bu harita üzerine pin (raptiye) koyarak, koyduğunuz bu pin' ler arasında cihazın gezinmesini sağlayabilirsiniz. Pin eklemek için yukarıdaki Live butonunun sağındaki butona (Toggle push pin mode on or off butonu) tıklamanız gerekir. Bu butona tıkladıktan sonra harita üzerinde tıkladığımız her noktaya bir pin eklenir. En fazla 99 pin eklenebiliyor. Yine Live butonunun iki sağındaki Clear all points butonu ile, eklediğiniz bu pin' lerin tamamını silebilirsiniz, herhangi birini silmek isterseniz de sol alt tarafta bulunan panelden faydalanabilirsiniz. Pt' nin altında eklediğiniz pin' lerin numaraları var, sağaki küçük ikonlar ile (aşağı/yukarı ikonları) pin' lerin koordinatlarında gezebilirsiniz, x' e basarak da noktayı silebilirsiniz. Hazırladığınız bu noktaları Live' ın 3 sağındaki Save map points butonu ile xml olarak kaydedebilir, sağ alttaki paneldeki Load butonu ile de önceden kaydetmiş/hazırladığınız xml' i harita üzerine yükleyebilirsiniz.

Bu xml' in aşağıdaki gibi bir formatı vardır.

 

<?xml version="1.0" encoding="utf-8" ?>
<windowsphoneemulator xmlns="http://schemas.microsoft.com/WindowsPhoneEmulator/2009/08/SensorData">
    <SensorData>
        <Header version="1" />
        <GpsData latitude="41.060339347683" longitude="28.9900948365002" />
        <GpsData latitude="41.0561325492825" longitude="28.9984204132824" />
    </SensorData>
</windowsphoneemulator>

 Haritanın sol üstündeki Search kutusundan arama da yapabilirsiniz.

 

Son sekmemiz Screenshot

Screenshot


resim yuklenemedi

Buradan da emulator' un ekranının görüntüsünü alabilirsiniz. Capture butonuna tıkladığınız zaman, emulator' ün o anki ekran görüntüsü buraya gelecektir. Save butonuna tıklayarak bu ekran görüntüsünü 480 x 800 boyutlarında kaydedebilirsiniz. Bu ekran görüntülerini, uygulama(ları)nızı Windows Phone Marketplace' e göndermek için kullanabilirsiniz.

0 Yorum
page-top