MehmetX.com

Windows Phone 7 Uygulama Gelistirmek icin Gereksinimler

1.07.2011 00:30:00 | Okunma Sayisi : 11443 | Yorum Sayisi : 0

Windows Phone 7 için uygulama geliştirmek için gereksinimler şunlardır:

Yazılım Geliştirme Araçları :

  • Windows Phone Developer Tools. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. (Bu yükleme ile aşağıdaki 5 maddelik diğer yazılımları da edinebilirsiniz).
  • Visual Studio 2010 Express for Windows Phone. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Windows Phone Emulator. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. (Emülator’ ü sanal makina üzerinde çalıştıramazsınız).
  • Silverlight for Windows Phone. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Microsoft Expression Blend for Windows Phone. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • XNA Game Studio 4.0 Beta. ücretsiz olarak indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ve tabii ki işletim sistemi. Windows 7 ya da Windows Vista işletim sistemi (Starter sürümler hariç bütün sürümlerde geliştirilebilir)

Windows Phone 7’ ye uygulama geliştirmek için Silverlight ya da XNA kullanabilirsiniz. Yüksek performanslı 2D ve 3D oyun yazmayı tercih edecek isek XNA, Event-driven (olay güdümlü), XAML tabanlı, Windows Phone kontrolleri yaratabilecek, dijital medya oynatabilecek, HTML web-browser kontrolü kulanabilecek kısacası RIA (Rich Internet Application) tarzında uygulama geliştirmeyi tercih edecekseniz Silverlight’ ı seçebilirsiniz.

Windows Phone 7 için geliştirdiğiniz uygulamaları Windows Phone Marketplace’ de satmak isterseniz de App Hub üzerinde kayıt olmanız gerekmetedir. Kayıt için buraya tıklayabilirsiniz. Kayıt ücretsizdir ancak uygulamaları Marketplace' te satmak için senelik 99$ ödemeniz gerekmektedir. Ücretsiz kayıt olursanız, Windows Phone 7 forumlarını kullanabilirsiniz. Yani uygulama geliştirmek ya da Windows Phone 7 forumlarına girebilmek için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Ayrıca DreamSpark öğrencileri 99$ ödemeden de kayıt işlemini gerçekleştirebilirler. DreamSpark için detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Gereksinimleri tamamladıysak ilk Windows Phone 7 uygulamamız için bir sonraki makaleye geçebilirsiniz.


0 Yorum
page-top