MehmetX.com

Windows 8 Windows Runtime, Nam-ı Diğer WinRT

29.07.2012 18:45:14 | Okunma Sayisi : 17827 | Yorum Sayisi : 0

Windows 8 Platform and Tools

Windows 8 üzerinde çalışacak uygulama geliştirmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır ve Windows 8' de 2 çeşit uygulama bulunmaktadır. Bunlar Metro-style Uygulamalar ve Masaüstü Uygulamaları.

 

Masaüstü uygulamaları diğer bir ifadeyle Geleneksel Masaüstü Uygulamaları, aslında Windows 7 için geliştirilmiş uygulamalardır. Masaüstü uygulamalar sayesinde Windows 8' de, Windows 7 uygulamaları da çalıştırılabiliyor.

 

Metro-style uygulamalar ise, etkileyici, sürükleyici, çekici vb. güzel ifadeleri içinde barındıran uygulamalar olarak tanımlanabilirler :) Bakıldığı zaman Masaüstü Uygulamalarından görselliği ile ayırt edilebilir uygulamalardır.

 

Metro, Windows Phone ile doğmuş, şu an ise Windows 8' deki Metro-style uygulamalara taşınan bir tasarım stilidir.

 

WinRT yani Windows Runtime, Windows 8 üzerinde çalışacak, Metro-style uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir dizi API' den oluşmaktadır. C++, C#, VB.NET ve JavaScript ile geliştirmeleri desteklemektedir. WinRT, çok yüksek perfrmans sağlayan unmanaged bir native API' dir.

 

WinRT ilk olarak, 12 Eylül 2011' de Microsoft BUILD-conference' da duyuruldu. WinRT bileşenleri; native, managed ve scripting' i içeren farklı diller ve API' ler arasındaki interoperability (birlikte çalışılabilirlik)' yi sağlamak fikriyle tasarlanmıştır.

 

WinRT uygulamaları, hızlı bir şekilde kurulabiliyor ve sandbox (sandbox da nedir diyenler buraya bakabilir) mantığıyla çalışıyor.  

 

.NET Framework,  WinRT' ye bir alt platform olarak entegre edilmiş durumdadır. CLR (Common Language Runtime), JIT-derleme ve Garbage Collection gibi servisleri sağlar.

 

WinRT, C#, VB.NET ve C++/CX (native kod ile ilk XAML) ile geliştirilmiş XAML tabanlı Metro-style uygulamaları desteklemektedir.

 

 

 

0 Yorum
page-top